Ατρόμητος – Παναθηναϊκός 0-2: Με γκολ στις καθυστερήσεις η πρόκριση για τους «πράσινους» στο Κύπελλο Ελλάδας

Με γκολ του Πέρεθ κι ένα ακόμα του Μλαντένοβιτς στο 95' ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 2-0 του Ατρόμητου και προκρίθηκε στα ημιτελικά, όπου θα βρει απέναντί του τον ΠΑΟΚ.

Το πρώτο ημίχρονο είχε εξέλιξη παρόμοια με τον προηγούμενο αγώνα. Ο Παναθηναϊκός είχε τον έλεγχο και ο Ατρόμητος αμυνόταν μαζικά. Οι «πράσινοι» δεν μπορούσαν εύκολα να βρεθούν στην περιοχή του Τσιντώντα και χρειάστηκαν στατική φάση για να προηγηθούν στο 35’. Σκόρερ ήταν ο Ρούμπεν Πέρεθ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι «πράσινοι» έχασαν κλασικές ευκαιρίες με τους Μπακασέτα, Παλάσιος και Γερεμέγεφ.

Εκεί όλα έδειχναν παράταση, στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Μπερνάρ με μία «κρεμαστή» σέντρα βρήκε τον Μλαντένοβιτς και αυτός με «κρεμαστή» κεφαλιά, σκόραρε ένα εντυπωσιακό γκολ και έδωσε την πρόκριση στο Τριφύλλι!

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Σάσα Ίλιτς): Τσιντώντας, Κιβρακίδης (87’ Πομώνης), Ασεβέδο, Τσακμάκης, Αθανασίου, Έντερ (87’ Έρλινγκμαρκ), Βρακάς (68’ Ρομπάιγ), Κούντε (90’ λ.τ. Φριτζόνσον), Βαλένσια, Ντε Μποκ, Αντζιέλσκι.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Φατίχ Τερίμ): Ντραγκόβσκι, Κώτσιρας, Ακαϊντίν, Ούγκο, Μλαντένοβιτς, Ρούμπεν, Τσέριν, Μπακασέτας (97’ Βιλένα), Παλάσιος (96’ Γεντβάι), Μπερνάρ, Γερεμέγεφ (90’ Τζούρισιτς).